A teljesítményről kapott visszajelzés, a teljesítményértékelés gyerekkorunk óta központi szerepet tölt be az életünkben, hiszen enélkül nem létezik tanulás és fejlődés. Éppen ezért az elvégzett munka értékelése kiemelt fontossággal bír a vállalati körben a munkatársak számára is.
Lényeges azonban, hogy ki végzi az értékelést, és hogy mikor és milyen módon történik. Emiatt a teljesítményértékelésre kiemelt figyelmet kell fordítania minden vállalatnak. Nem csupán a munkavállaló, de az egész cég szempontjából is meghatározó folyamatról beszélünk.
Miért elengedhetetlen a teljesítményértékelés?
A teljesítményértékelés a vezetői visszajelzések egyik legfontosabb eszköze. Remek alkalom arra, hogy a vezető és a munkatársak visszacsatolást adhassanak egymásnak. A dolgozó teljesítményének értékelésekor nemcsak a korábban kitűzött célok teljesülését vizsgálják, hanem beszélnek a munkavállaló nehézségeiről, céljairól, motivációjáról is.
Egy jól működő vállalat életében elengedhetetlen a teljesítményértékelés, mert:
· ösztönző, motiváló hatással van a munkavállalók számára
· kiváló lehetőség a dolgozók jobb megismerésére
· fejlesztési és fejlődési folyamat alapját képezi
· alapot szolgál előléptetéshez vagy elbocsátáshoz
· összehangolja a szervezeti és egyéni célokat
· az esetleges szervezeti problémák megismerését biztosítja
· javítja a vezető és a munkatársak közti kommunikációt
A teljesítményértékelés célja
Sokan felesleges adminisztrációként, kötelező rosszként gondolnak a teljesítményértékelési rendszerre. Pedig egy jól megtervezett értékelés fontos pontja a szervezeti célok elérésének.
A vállalat szempontjából remek alkalom lehet fizetési döntések vagy előléptetések megalapozásában. Erősségek, gyengeségek felmérésében, ezáltal a fejlesztési és képzési irányok meghatározásában is fontos szerepet játszik. Ha ezeket az értékeléseket rendszeressé tesszük, erős vállalati és vezetői kultúrát hozhatunk létre.
A munkavállaló számára is számos előnnyel jár ez az esemény. Ilyen alkalmakkor visszajelzést kap az elvégzett munkájáról, de ő is megoszthatja a teljesítményét befolyásoló tényezőket. Közölheti igényeit, észrevételeit, amelynek segítségével erősödhet a kötődés a vezető és a szervezet iránt. Remek alkalom ez a beszélgetés a jövőbeni fejlődési irányok meghatározására és célkitűzésekre is.
Teljesítményértékelés hibrid munkavégzés során
A világjárvány kitörése nagyban befolyásolta a munka-magánélet viszonyának átalakulását. Ezek a változások a munkavégzésre is nagy hatással vannak. A koronavírus megjelenése a legtöbb cég számára rámutatott arra, hogy hatékonyabb munkavégzést garantál a hibrid munka.
Az előnyök mellett természetesen ennek is vannak hátrányai, többek között a személyes kapcsolat hiánya. A távolság miatt gyakran érzik úgy a vezetők, hogy a csapattagjaik nem úgy teljesítenek, míg a munkatársak számára a kontroll és a támogatás hiánya jelenthet problémát. Ebben az esetben a teljesítményértékelés sokkal fontosabb, mint ezelőtt!
Ilyen helyzetekben az értékelést sűrűbben kell megtartani, mint korábban. Az esemény folyhat online térben is, de ez mindenképp videóhívás formájában történjen. Ezzel a módszerrel megteremthető a hibrid környezetből hiányzó személyesség, illetve egy ilyen beszélgetés alatt fontos, hogy lehessen látni egymás gesztusait, reakcióit.
Milyen gyakorisággal érdemes?
Erre a kérdésre nincsen egységes válasz. Az értékelés rendszeressége nagyban függ a munkakör természetétől. A havi értékeléstől az évesig, több példával is találkozhatunk.
Ami a legfontosabb, hogy rendszeres legyen a visszajelzés, lehessen rá számítani. A gyakoriságát azonban a vállalat működése, a feladatok mennyisége és a munkakör alapján ajánlott mérlegelni.
Néhány jó tanács
A teljesítményértékelési célok kitűzésénél a SMART szempontokat érdemes figyelembe venni, tehát a célok lehetőség szerint legyenek:
- Specific – konkrétak
- Measurable – mérhetőek
- Achievable – megvalósíthatók
- Realistic – reálisak
- Time bound – határidőhöz kötöttek
Kiemelten fontos, hogy a vezető szánjon az értékelésre elegendő időt. Egy jó értékeléshez legalább 60 perc szükséges.
A visszajelzés legyen kétoldalú. Ennek egyik alapfeltétele, hogy partnerként kezeljék egymást a felek.
Ne csak az eddigi teljesítményről szóljon a beszélgetés, legyen szó a fejlődési lehetőségekről és tervekről is. A munkatárs ilyenkor megfogalmazhatja mire van szüksége a jobb teljesítményhez.
Az eseményt időben jelezzük az értékeltek felé, így ők is felkészülhetnek a beszélgetésre. Hasznos, ha előzetesen írásbeli önértékelést kérünk a munkatárstól.
Igény esetén szöveges teljesítményértékelésre is sor kerülhet.
Amennyiben úgy érzed, szívesen tökéletesítenéd céged számára a hatékony teljesítményértékelést, képzésünk alatt számos gyakorlati tudásra tehetsz szert.
· Képes leszel releváns, inspiráló és személyre szabott célokat kitűzni
· Kompetenciákat és egyéni fejlesztési célokat tudsz majd meghatározni
· A helyzetre vonatkozó pontos visszajelzéseket fogsz tudni adni
· Növelni fogod a teljesítményt és fejleszteni az embereket.
Ha szeretnéd elsajátítani ezeket a kompetenciákat, jelentkezz képzésünkre!
Témák
Együttműködés fejlesztésKezeld jól a hibrid kihívásokat!
Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!