Bezárás    

    DEVELOR Tanácsadó Zrt. 1074 Budapest, Rákóczi út 70-72. Cégjegyzékszám: 01-10-045069

    Mutasd az összes elérhetőséget!
    Lépj kapcsolatba velünk!    
    • Attitűdformálás
    • Vezetés és Menedzsment
    • Ügyfélszolgálat, Értékesítés és Tárgyalástechnika
    • Személyes hatékonyság és Kommunikáció
    • Csapatépítés és Együttműködés
    • Felmérés és Diagnosztika
    • HR tanácsadás és coaching
    • Szolgáltatások

    Szolgáltatásaink és megoldásaink között található

    • Megoldásaink közötti kereséshez gépelj be minimum 3 karaktert.
    Keress szolgáltatásaink között!

    Forrásaink közt található

    • Cikkeink közötti kereséshez gépelj be minimum 3 karaktert.
    Fedezd fel tartalmainkat!

    A mentális egészség témája egyre nagyobb figyelmet kap a munkahelyeken, hiszen nemcsak az egyének jólléte, hanem a vállalatok sikeressége is múlik azon, mennyire kiegyensúlyozottak a dolgozók. A támogató munkahelyi kultúra pedig nemcsak a produktivitást növeli, de a munkavállalók elkötelezettségét és kreativitását is erősíti. Mit tehet a vezetőség és a HR a munkatársak mentális egészségének megőrzése érdekében?

    mentális egészség

    A mentális egészség jelentése

    A mentális egészség nem csupán a mentális betegségek hiányát jelenti, hanem olyan állapotot, amikor az egyén képes hatékonyan megbirkózni a mindennapi stresszel, eredményesen dolgozni, és pozitívan hozzájárulni a közösségéhez. A munkahelyi mentális egészség különösen fontos, hiszen az ott töltött idő és a stresszfaktorok jelentősen befolyásolják a dolgozók jóllétét. A HR szakemberek és vezetők szerepe ezért is kulcsfontosságú abban, hogy olyan támogató környezetet teremtsenek, ami elősegíti a mentális egészség fenntartását és erősítését.

    Mentális egészség megőrzése: hatékony tippek és tanácsok szakértőktől

    A munkahelyi mentális egészség megőrzése nemcsak a munkavállalók jóllétét szolgálja. Hozzájárul a vállalat hatékonyságához és hosszú távú sikerességéhez is! A támogató környezet kialakítása, ami a mentális egészséget előtérbe helyezi, a vezetők és HR szakemberek feladata – mégpedig kiemelten fontos feladata. Segítségre van szükséged a megvalósításhoz? Íme, néhány tipp és tanács!, amelyek segítenek ennek megvalósításában.

    • Támogasd a nyitott kommunikációt: a nyílt munkahelyi kommunikáció alapvető feltétele a mentális egészség megőrzésének. A vezetőknek és HR-eseknek olyan bizalmi légkört kell kialakítaniuk, ahol a kollégák bátran megoszthatják problémáikat. Ezt támogathatják rendszeres egyéni beszélgetésekkel és anonim visszajelzési rendszerekkel.
    • Biztosítsd a rugalmasságot: a rugalmas munkaidő, a home office lehetősége és az egyéni igények figyelembevétele mind segít a munka-magánélet egyensúlyának megőrzésében. A rugalmasabb munkakörnyezet ugyanis csökkenti a stresszt, miközben növeli a munkatársakelégedettségét is.
    • Szervezz mentális egészséget támogató programokat: például legyenek nálatok érzékenyítő tréningek, stresszkezelési tanfolyamok vagy munkahelyi wellness programok is. Ezek a kezdeményezések nemcsak a mentális jóllétre lesznek pozitív hatással, de a csapat kohézióját is erősítik.
    • Tedd elérhetővé a szupervíziót és a vezetői támogatást: a HR szakemberek és vezetők saját mentális egészségének támogatása is elengedhetetlenül fontos! Szupervízióval és csapatmunkával biztosítható, hogy ők is megkapják azt a szükséges hátteret, ami a munkatársak segítéséhez kell.

    A megfelelő stratégia alkalmazásával javulhat a munkahelyi hangulat és a teljesítmény, nem utolsósorban pedig egy erősebb, összetartóbb csapat alakulhat ki. A vezetőknek érdemes folyamatosan fejleszteni magukat ezen a téren, hiszen a munkatársak mentális egészségének támogatása egyértelműen a vállalat sikerének egyik alappillére.

    Mit értünk munkahelyi kultúra alatt?

    A munkahelyi kultúra alapvetően meghatározza, hogyan érzik magukat a kollégák, és milyen mértékben képesek a legjobbat nyújtani. A mentális egészség helyes kezelése kiemelt szerepet játszik a munkahelyi kultúra kialakításában, mivel közvetlen hatással van a munkatársak elégedettségére és motiváltságára.

    A támogató munkahelyi környezetet a nyílt kommunikáció és az empatikus vezetői hozzáállás jellemzi. Az olyan vállalatok, amik nagy hangsúlyt fektetnek a mentális jóllétre, sikeresebbek abban, hogy megtartsák munkavállalóikat, csökkentsék vagy elkerüljék a kiégést, és javítsák a munkahelyi hangulatot. A pozitív munkahelyi kultúra a mentális egészséget támogatása mellett hozzájárul a kreativitás fellendüléséhez és a csapatok közötti együttműködés erősítéséhez is.

    Ahhoz, hogy a mentális egészség a munkahelyi kultúra szerves része legyen, a vezetőknek folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a munkavállalók állapotát. Azt is biztosítaniuk kell, hogy mindenki érezze: támogatásra találhat, ha szüksége van rá.

    A munkahelyi jóllétet támogató munkahelyi kultúrában  a mentális egészségre irányuló programok és kezdeményezések az alapvető működési normák részévé kell váljanak.

    mentális egészség megőrzése

    Milyen jelekre kell figyelni, ha a munkavállalók mentális egészségéről van szó?

    A HR és a vezetők feladata, hogy időben felismerjék a mentális kimerültség vagy stressz jeleit. Mik is lehetnek ezek?

    • Zárkózottság: amikor egy munkavállaló hirtelen vagy fokozottan elkerüli a kommunikációt, megbeszéléseket.
    • Ingerlékenység vagy érzelmi instabilitás: ha egy kollégánál a szokatlan reakciók vagy a cinikus megjegyzések gyakoribbá válnak.
    • Motivációhiány: a munkatárs tőle szokatlan módon érdektelenné válik a munkája iránt, vagy hanyagul végzi feladatait.
    • Folyamatos hibázás: a koncentráció hiánya miatt a hibák egyre gyakoribbá válnak.
    • Elhúzódó stressz: amikor tartós a feszültség, az az egészségi állapot romlásához vezethet.

    Ha ezek a jelek megjelennek és tartósan fennállnak, fontos mielőbb közbelépni és támogatást ajánlani az érintett kollégának.

    Hogyan érhető el a teljes pszichológiai biztonság?

    A pszichológiai biztonság akkor van jelen egy munkahelyen, ha a munkatársak úgy érzik, szabadon kifejezhetik véleményüket, bátran segítséget kérhetnek vagy akár hibázhatnak is anélkül, hogy negatív következményektől kellene tartaniuk.

    Önfejlesztés és képzések

    A vezetők és HR szakemberek számára elengedhetetlen az önfejlesztés, mert csak így tudnak megfelelően reagálni a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokra. A Develor tréningjei hatékony támogatást nyújtanak a pszichológiai biztonság megteremtésében, és a mentális egészség kultúrájának kialakításában és fenntartásában is. Ezek a képzések nemcsak a vezetői készségeket fejlesztik, de segítenek felismerni a figyelmeztető jeleket és hatékony megoldásokat kínálnak ezek megoldására.

    Munkahelyi kultúra fejlesztése

    A támogató munkahelyi kultúra alapja a nyílt kommunikáció, az elfogadás és az együttműködés ösztönzése. A vezetőknek példát kell mutatnia, hogy elősegítsék az egészséges munkahelyi környezet kialakítását.

    Egyéni igények figyelembevétele

    Minden kolléga más és más. Így fontos, hogy a vezetők figyelembe vegyék az egyéni szükségleteket is. Legyen szó rugalmas munkavégzésről vagy mentálhigiénés támogatásról, az egyéni megközelítés növeli az elégedettséget, az elkötelezettséget és a motivációt.

    A mentális egészség megőrzése nemcsak a munkatársak egyéni jóllétét biztosítja – a vállalat sikerességét is növeli. A HR-esek és vezetők proaktív hozzáállásával, megfelelő képzésekkel és támogató munkahelyi kultúrával elérhető, hogy a munkahely a produktivitás mellett  kiegyensúlyozott és támogató közeg is legyen.

    Szeretnéd, hogy szervezeted még nagyobb hangsúlyt fektessen a mentális egészségre és a pszichológiai biztonságra Keresd a Develor szakértőit további tanácsokért és tréningekért!

    Kezeld jól a hibrid kihívásokat!

    Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!