Mi mindenre hat egy vállalat hatékonysága? Például a piaci versenyképességre, a munkavállalói elkötelezettségre és persze, az üzleti sikerre is! Mégis sok cég olyan problémákkal küzd, amelyek megakadályozzák a hatékony működést. Kihívást jelenthet például a „home office” elterjedése, a rosszul definiált belső folyamatok, a visszajelzés hiánya vagy a célok pontatlan meghatározása. Ezek akár hosszú távon is gátolhatják a fejlődést, csökkenthetik a munkatársak motivációját és ronthatják a vállalati eredményeket. A jól kialakított teljesítményértékelő rendszerrel viszont a vállalati célokat csoportos és egyéni szintekre lehet bontani. Így pedig lehetőség nyílik arra, hogy nyomon kövessük ezek megvalósítását, munkavállalók kompetencia fejlesztését és fejlődésüket is, Miként léphet még magasabb szintre a csapatod és vállalkozásod?
Problémák a vállalat működésében?
Az egyik leggyakoribb nehézség, amit a hatékonyság növeléséhez a le kell küzdeni, a tervezés és az utánkövetés problémája. A cégeknek sokszor az is nehézséget okoz, hogy pontosan meghatározzák az éves, féléves vagy negyedéves célokat. Ha ezt az akadályt mégis sikerül megugrani, akkor gyakran a meghatározott célok nyomon követése ütközik akadályokba.
Épp ezért gyakran találkozunk azzal, hogy a KPI-ok meghatározása és elemzése nem történik meg kellő részletességgel, SMART-módon. Márpedig ez megnehezíti a célok megvalósítását, utánkövetését és a fejlődési irányok azonosítását. A teljesítmény célok kitűzése általában könnyebben megy, míg a személyes kompetenciafejlesztési célok sokszor megragadnak egy-egy tréningcím kiválasztásánál a vállalati tréningkatalógusban.
Csakhogy a feladatok és célok összhangjának ellenőrzése nélkülözhetetlen. Különben előfordulhat, hogy kicsúszik a kezünkből az irányítás, majd a közeli és távoli célok sikeres teljesítése is elmarad.
További nehézséget jelenthet, hogy folyamatosan nő a távmunkában, vagy otthonról dolgozók száma. Habár a „remote” munkavégzés sok előnnyel jár, mégis elakadást okozhat a cég működésében. Emiatt különösen fontos lett a munkatársak teljesítményének hatékony nyomon követése, hiszen az otthonról dolgozó kollégák esetében nehezebb az azonnali visszacsatolás biztosítása. Azt pedig talán nem is kell mondanunk, hogy a visszajelzés hiánya is komoly gátja lehet a fejlődésnek, hiszen a munkatársaknak szükségük van objektív és rendszeres értékelésre.
A megoldás: jól felépített teljesítményértékelő rendszer
A teljesítményértékelő rendszer egy olyan strukturált keretrendszer, ami objektív módon méri és értékeli a munkavállalók teljesítményét. Így a vállalatok reális képet kaphatnak kollégáik munkájáról és célzott fejlesztéseket valósíthatnak meg. Egyszerre segíti a célok pontos meghatározását, ugyanakkor lehetőséget teremt arra is, hogy ne egy feltételezett valóságban éljünk, hanem valós visszajelzések alapján hozzunk üzleti döntéseket.
A teljesítményértékelő rendszer pozitív hatásait több szinten is érdemes megvizsgálnunk.
Munkavállalói szinten
Mivel a rendszer egyértelművé teszi a közeli és távoli célokat, a munkatársak pontosan tudják, mire kell fókuszálni munkájuk során. Segít feltárni az erősségeiket és a fejlesztendő területeket is. Így lehetőséget teremt a tudatos fejlődésre, míg a rendszeres értékelésnek és visszajelzésnek köszönhetően a munkavállalók is motiváltabbá válhatnak. Hiszen így pontos képet kaphatnak fejlődési lehetőségeikről, ráadásul érezhetik, hogy a csapat megbecsült tagjaként tekintenek rájuk. Rövid időn belül megtapasztalhatod, hogy munkavégzés hatékonyabbá válik, de nem elhanyagolható előny az sem, hogy a kollégák lojalitása is megnövekedhet. Általánosságban: a munkatársak nagyobb elköteleződést mutatnak egy olyan szervezet iránt, ahol a teljesítményüket értékelik és lehetőséget kapnak a fejlődésre is.
Munkáltatói, vezetői szinten
A munkáltatók számára a rendszer lehetőséget biztosít a teljesítmény objektív mérésére, így jobban megismerhetik munkavállalóik erősségeit és gyengeségeit. Így könnyebben meghatározhatják a fejlesztési irányokat és hatékonyabbá tehetik az erőforrás-gazdálkodást. Egy jó értékelési rendszer növeli az elköteleződést és a motivációt is, hiszen a vezetők jobban átlátják, milyen eszközökre és támogatásra van szükség a kollégák hatékonyabb munkájához. Ez pedig hozzájárul az optimalizált működéshez, hiszen a megfelelő visszajelzések pontosabb és hosszú távon is eredményes döntéseket jelentenek.
A szervezeti kultúrára gyakorolt hatása
Egy jó teljesítményértékelő rendszer elősegíti a stabil munkavállalói hátteret, így pedig erősödik a szervezeti kultúra is. Ha magas fluktuációt tapasztalsz, az lehet, hogy pont a hatékony teljesítményértékelő rendszer hiányára utal. Átláthatósággal és egyértelmű célokkal a vállalat megítélése is javulhat – mind a belső körökben, mind ügyfél oldalról is. Ráadásul a rendszeres visszacsatolás hatékonyabb kommunikációt jelent, ami hozzájárul egy pozitív, fejlődésorientált munkahelyi környezet kialakításához.
Ügyfél és felhasználói szinten
A teljesítményértékelés a belső működésre és az ügyfelekre is hatást gyakorol. Erősíti a munkavállalók motivációját, ez pedig akár jobb ügyfélélményt eredményezhet. Hiszen egy magasabb minőségű szolgáltatás növeli a vásárlók elégedettségét is, ami hosszú távon erősíti a márkahűséget és a pozitív megítélést.
A hatékony teljesítményértékelő rendszer kialakításának szempontjai
Ha te is szeretnéd a legtöbbet kihozni vállalkozásodból, akkor itt az idő, hogy új szintre emeld a működését. Néhány alapvető szempontot mindenképp figyelembe kell venned a megfelelő teljesítményértékelő rendszer kialakításához. Az egyik legfontosabb az átlátható, kihívást jelentő, de teljesíthető célok meghatározása – vagyis a célok legyenek reálisak és mérhetőek, konkrétak, relevánsnak és időhöz kötöttek (SMART-szabály).
Nagyon fontos még a megfelelő kompetenciák és készségek meghatározása, hiszen ezek biztosítják, hogy a munkavállalók rendelkezzenek a célok eléréséhez szükséges tudással. Pontosan meg kell határozni, milyen készségekre és tudásra van szükség egy adott pozíció sikeres betöltéséhez.
Az erőforrások vizsgálata szintén elengedhetetlen! A hatékony működéshez pontosan fel kell mérni,milyen emberi és technikai erőforrások állnak rendelkezésre – már csak azért is, mert az értékelés során ezeket is figyelembe kell venni.
Végül, de nem utolsósorban a visszajelzés és kommunikáció folyamatos biztosítása is kulcsfontosságú! Hiszen így nyílik majd lehetőség a rendszeres korrekciókra és fejlesztésekre.
Segítünk a jó teljesítményértékelő rendszer megalkotásában és begyakorlásában!
A Develor tanácsadói segítenek a teljesítménymenedzsment-rendszer kialakításában vagy a már meglévő rendszer továbbfejlesztésében. Szakértőink nagy tudással rendelkeznek a vállalkozások sikeres működésének kialakításában, a humán- és más erőforrások, a személyes kompetenciák alapján épülő teljesítményértékelő-rendszer kialakításában.
Személyre szabott tanácsadási keretek között segítünk a megfelelő struktúra megtervezésében és implementálásában, hogy a cégek hosszú távon is sikeresen működhessenek. Teljesítménymenedzsment tréningünk segít a meghatározott keretek alkalmazásában, a megfelelő teljesítmény célok és egyéni fejlesztési célok meghatározásától a teljesítmény visszajelzés lebonyolításáig.
Ha szeretnéd megtudni, mi mindent kínálhat programunk cégednek, vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy böngéssz tovább szolgáltatásaink között. Ne hagyd, hogy a hatékonyság hiánya visszafogja vállalkozásodat! Tedd meg az első lépést a rövid és hosszú távú sikerek felé!
Kezeld jól a hibrid kihívásokat!
Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!