A pszichológiai biztonság kulcsfontosságú a szervezeti siker szempontjából és elengedhetetlen egy olyan környezet létrehozásához, amiben az emberek szabadon kifejezhetik magukat, és így hozzájárulhatnak a közös célok eléréséhez. Ezért is rendeztük meg nemrégiben a Pszichológiai biztonság című ingyenes webinárunkat, amelyen HR szakemberek, vezetők és döntéshozók vettek többek között részt.
Most pedig elhoztuk a webinár legfontosabb üzeneteit azoknak is, akik nem tudtak ott lenni a rendezvényen.
Te megélted már a pszichológiai biztonság érzését a munkahelyeden?
A Develor webinár elején számos résztvevő felismerte, hogy sok olyan helyzetet megélt már, amikor nem érezte magát biztonságban a munkahelyen. Abban mindannyian egyetértettünk, hogy azért egyértelműen tenni kell, hogy ez ne így legyen.
Ezért első lépésként áttekintettük, mik az ide kapcsolódó legfontosabb fogalmak. Majd megbeszéltük azt is, hogy a pszichológiai biztonságnak több szintje van: a befogadó, a tanuló, a közreműködő és a kihívó biztonság.
Ezután kitértünk a pszichológiai biztonsággal kapcsolatos mítoszokra is. Például arra, hogy az, ha mindenkivel kedvesek vagyunk, az még nem jelenti azt, hogy megengedett számunkra a rossz teljesítmény, és hogy a tevékenységünknek nincs következménye.
De mégis, hogyan alakítható ki a pszichológiai biztonság a munkahelyen?
A webinár második részében azokról a hétköznapi helyzetekről hallhattunk, amelyekben fontos a pszichológiai biztonság. Megbeszéltük azt is, mit tehetünk munkatársként, vezetőként annak érdekében, hogy egy pszichológiailag biztonságos légkört teremtsünk.
1. **Kreativitás és innováció:** Az emberek akkor hajlandók új ötleteket és megközelítéseket megosztani, ha biztonságban érzik magukat. A pszichológiai biztonság segíti a kreatív gondolkodást és az innovációt, mivel az emberek nem félnek attól, hogy az új ötleteik miatt hátrányba kerülnek.
2. **Eredményesség és teljesítmény:** Amikor az emberek szabadon megoszthatják véleményüket és ötleteiket, hatékonyabbá válnak a csapatban is. A különböző nézőpontok és tapasztalatok összeolvadása elősegíti a jobb döntéshozatalt és a hatékonyabb problémamegoldást.
3. **Csapatmunka:** A pszichológiai biztonság hozzájárul a pozitív csapatdinamikához. Az emberek könnyebben együttműködnek, ha nem félnek attól, hogy negatív visszajelzést kapnak vagy elutasítják az ötleteiket. Ez javítja az egyes csapattagok és a különböző csapatok közötti kommunikációt és együttműködést is.
4. **Tehetség megtartása:** Azok a szervezetek, amelyek elősegítik a pszichológiai biztonságot, jobban képesek megtartani tehetséges munkavállalóikat. Az emberek szívesen maradnak egy olyan munkahelyeken, ahol érzik, hogy az ötleteik és véleményük értéket képviselnek.
5. **Munkavállalói elégedettség:** A pszichológiai biztonság hozzájárul a munkavállalók elégedettségéhez és jólétéhez. Egy olyan munkahelyeken, ahol az emberek biztonságban érzik magukat, a munkavégzés örömteli és inspiráló lehet.
6. **Konfliktuskezelés:** A pszichológiai biztonság segíthet a konfliktusok kezelésében is. Az emberek szívesebben keresik egy konfliktus kezelési és megoldási módját, ha nem félnek a büntetésektől vagy elutasítástól.
Ha szeretnéd te is kialakítani cégednél a pszichológiai biztonságot, nézd meg az erről szóló tréningünk részleteit. Ha pedig szívesen részt vennél egy másik ingyenes webinárunkon, akkor itt találod a következő eseményeinket!
Témák
Develor NewsKezeld jól a hibrid kihívásokat!
Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!