A kerekasztal beszélgetés résztvevői – Márton Katalin, a Praktiker HR és CSR igazgatója, Somogyi András, a Robert Bosch Kft. régiós HR vezetője és Kulcsár Géza, a Philip Morris Magyarország Kft. People & Culture managere – mellett a program látogatói is sok hasznos tippet trükköt, praktikát osztottak meg a megtartás és az elkötelezettség témájában.
Összegyűjtöttünk ezekből a jó gyakorlatokból párat, hogy kedvetekre szemezgessetek:
- Az első számú vezető vagy a tulajdonosok fizikai jelenléte a cég operatív életében: mindhárom előadónk kiemelte, mennyire ösztönzőleg hatott a munkatársakra, amikor a vezetők vagy tulajdonosok találkoztak a kollégákkal és meghallgatták, mit értek el, mi foglalkoztatja őket, vagy kezet fogtak velük.
- Rendszerszintű megoldások: erre számtalan jó példából választhattunk. Például családi nap, közös sportnap, a home office kiterjesztése, vagy loyalty díj bevezetése – például 3 évenként +3%, ami fixen beépül a bérbe -, jubiláló ünnepségek, vagy különböző versenyek meghirdetése és díjazása.
- Egyéni igények rendszer szinten történő megoldása: ilyen lehet például a nyelvoktatás finanszírozása, persze kritériumrendszer alapján. Kell -e az adott munkavállaló munkájához? Hol fogja használni? Arra is volt példa, hogy adott szint elérését követően a munkáltató utólagosan finanszírozta meg a munkavállaló nyelviskola költségét. De ilyen lehet akár az egyéni álmok támogatása, még ha az nem is kötődik közvetlenül a munkavégzéshez. Például egyéni edzői tanulmányok finanszírozása, vagy a munkaidő rugalmas kezelése, hogy más területen is fejleszthesse magát a kolléga.
- Karrierút kiépítése: ennek főleg azoknál a cégeknél van jelentősége, ahol Z generációs kollégák dolgoznak. Ebben a témakörben kiemelkedő jó gyakorlat az, ha a kollégák akár a belépő operátori vagy eladói pozícióból is felsővezetővé válhatnak. Ahogy az is, ha a kollégákat különböző munkaterületen foglalkoztatják, ami egyben a tudástranszformációt is biztosítja.
- A veterán és az X generáció tudás átadása az Y és Z generációs kollégák számára.
- A pszichológiai biztonság megteremtése: vagyis amikor nem kell attól félnie a kollégáknak, milyen hibát követnek el. Emellett pedig bátran megoszthatják az ötleteiket vagy akár a kritikáikat is, és ezt a cégvezetés figyelembe is veszi.
- A volt kollégák utánkövetése: ez történhet akár telefonon vagy emailben is, adott esetben pedig akár a volt kolléga céghez történő visszahívását is eredményezheti.
- A M.A.G.I.C (Meaning, Autonomy, Growth, Impact, Connection) modell alkalmazása
A rengeteg jó gyakorlat mellett beszéltünk a fluktuáció „megfelelő” méretéről is. Mert az sem mindig jó, ha túl alacsony a kilépők aránya – hiszen akkor nehezebb az az új tudás és a friss szemlélet biztosítása.
Úgy gondoljuk, hogy őszinte és szakmailag is mély beszélgetések alakultak ki a rendezvény során. Köszönjük minden vendégünknek a részvételt és a nyitottságot!
Egyúttal pedig várunk mindenkit sok szeretettel következő webinárunkra 2023. július 6-án, amikor AZ INSIGHTS DISCOVERY ALKALMAZÁSI TERÜLETEIT mutatjuk majd be!
Kezeld jól a hibrid kihívásokat!
Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!