A tartósan fennálló stresszhelyzetek esetén már akár olyan komoly következményekkel is számolni lehet, mint a szív és érrendszeri betegségek. Azért, hogy ezt elkerüljük, egyszerűen alkalmazható, gyorsan megtanulható és hatékony stratégiát érdemes alkalmaznunk. Az alábbiakban bemutatott stresszkezelési technikák akár már mától a napi rutinod részei lehetnek.
A munkahelyi stressz negatív hatásai
A sokáig fennálló, nem kezelt stresszes állapot számos egészségügyileg káros hatással rendelkezik. Ilyenek lehetnek például:
- Fejfájás
- Alvászavar
- Elhízás
- Idegesség, remegés
- Alacsony önértékelés
- Depresszió, szorongás, stb.
Az állandó stressz emellett a munkahelyi teljesítmény romlásához és hiányzáshoz is vezethet. Éppen ezért hosszú távon a megfelelő stresszkezelés elengedhetetlen. Ha erre tartós megoldást szeretnénk, ahhoz érdemes szakértői segítséget kérni..
A Develor képzései között – belső szabotőrök tréning, vagy éppen a reziliencia tréning – többféle hatékony módszerrel találkozhatsz, amik különböző helyzetekből közelítik meg stresszkezelést. Egy dolog viszont közös bennük: minden esetben hatékony és a gyakorlatban is könnyen, gyorsan használható megoldást adhatnak a résztvevők kezébe.
Stresszkezelési technikák: miben segíthet egy tréning?
Különböző stresszkezelési tréningjeink lehetővé teszik, hogy mind a munkahelyi, mind a személyes élet terén megtanuljuk elkerülni, és ha ez nem sikerül, jól kezelni a túlzott stresszt. A tréningen résztvevők speciális feladatokon keresztül fedezhetik fel a stressz kiváltó okait és az egyéni érzékenységi tényezőket. Ezután pedig segítünk abban, hogy képesek legyenek a személyre szabott stresszkezelési stratégiák hatékony kialakítására és gyakorlására.
Résztvevőink segítséget kapnak abban is, hogyan befolyásolhatják tudatosan a stresszszintjüket és miképp tartsák azon az optimális szinten, ahol a jótékony hatásaiból előnyt tudnak kovácsolni. Megmutatjuk nekik azt is, hogyan tudják hatékonyan kezelni a feszültséget éles helyzetekben, és miképp tudják a számukra legjobb stratégiát kiválasztani és alkalmazni.
Egyszerű, mégis hatékony stresszkezelési technikák
Mutatunk néhány olyan egyszerű módszert, ami segíthet nyugodtabban venni a hétköznapok akadályait.
Szokások/rituálék kialakítása
Sokszor már a reggeli készülődés is elég stresszel jár. Kitenni a gyereket az iskolában, levinni a kutyát sétálni, elkészülni, majd átküzdeni magunkat a forgalmon a munkahelyünkre. És csak ezután kezdődik a nap! Nem csoda hát, hogy a legtöbb esetben már a kisebb problémákra is nehezen tudunk könnyedén reagálni.
Ha azonban kialakítunk magunknak olyan szokásokat, amiket mindennap el tudunk végezni, az nagyban segíthet átvészelni az ilyen nehezen induló napokat. Ilyen lehet például, hogy délelőttönként minden nap megiszunk az étkezőben egy csésze teát, vagy egy pohár vizet, mialatt megpróbálunk befelé figyelni. Ha ezt kiegészítjük jó táplálkozással és pozitív hozzáállással, máris sokat tettünk azért, hogy könnyebben elbánjunk a munkahelyi stresszel.
Nem mindig jó a multitasking
A multitasking egykor fantasztikusnak tűnt azzal a céllal, hogy maximalizáljuk az időnket és többet tegyünk meg egy nap alatt. De idővel kiderült, hogy ha telefonnal a fülünkön beszélünk, miközben EXCEL táblázatokat kezelünk, a munkánk sebessége és pontossága – csakúgy, mint stressztűrő képességünk – inkább csökken.
A multitasking során egyfajta állandó „zaklatott” érzésre lehetünk figyelmesek, ami hosszú távon nem fenntartható. Éppen ezért ne vállalj magadra minden munkát, és főképp ne egyszerre! Kérj segítséget és ha van rá lehetőséged, és ha teheted egyszerre csak egy munkafolyamat elvégzésére koncentrálj.
Sétálj kicsit az ebédszünetben
A munkahelyi stressz fizikai és mentális hatásait csökkentheted, ha mozogsz egy kicsit az ebédszünetben. Ha az időd engedi, egyébként is próbálj meg rövid mozgás szüneteket tartani a nap során. Ez segíthet levezetni a feszültséget, javítani a hangulatodat, és még jobb formába is hozhatod magad.
Kezeld jól a hibrid kihívásokat!
Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!