Bezárás    

    DEVELOR Tanácsadó Zrt. 1074 Budapest, Rákóczi út 70-72. Cégjegyzékszám: 01-10-045069

    Mutasd az összes elérhetőséget!
    Lépj kapcsolatba velünk!    
    • Attitűdformálás
    • Vezetés és Menedzsment
    • Ügyfélszolgálat, Értékesítés és Tárgyalástechnika
    • Személyes hatékonyság és Kommunikáció
    • Csapatépítés és Együttműködés
    • Felmérés és Diagnosztika
    • HR tanácsadás és coaching
    • Szolgáltatások

    Szolgáltatásaink és megoldásaink között található

    • Megoldásaink közötti kereséshez gépelj be minimum 3 karaktert.
    Keress szolgáltatásaink között!

    Forrásaink közt található

    • Cikkeink közötti kereséshez gépelj be minimum 3 karaktert.
    Fedezd fel tartalmainkat!

    Az üzleti coaching ugyan egyre népszerűbb, de még mindig sokak számára rejtély. Sokaknak csak homályos fogalmai vannak arról, mivel is foglalkozik egy üzleti coach. Milyen hiedelmeink vannak ezzel kapcsolatban? Milyen coaching mítoszok tartják magukat makacsul? És hogyan lehet ezeket vajon megcáfolni? Kókai Róbert, tréner & coach írása.

    Az alapok tisztázása: ki az a coach?

    A Nemzetközi Coach Szövetség szerint a coaching „az ügyféllel való partneri együttműködés, olyan gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely arra inspirálja az ügyfelet, hogy a legtöbbet hozza ki önmagából személyes és szakmai szempontból is.”

    A coaching folyamat résztvevői a coach és a coachee, akit általában kliensnek, ügyfélnek hívunk. Az üzleti – vagyis business – coach olyan segítő szakember, aki ügyfele szakmai útját támogatja a kívánt célok elérése érdekében. A folyamat során a coachok gyakran kimozdítják ügyfeleiket a komfortzónájukból, kérdéseket tesznek fel, növelik az elszámoltathatóságot és elérhető célokat tűznek ki az ügyféllel. Ez növeli ügyfeleik önismeretét, teljes potenciáljuk kiaknázását, személyes és szakmai fejlődésüket, valamint teljesítményük javulását.

    üzleti coaching mítoszok 01

    Mi az a 6 gyakori üzleti coaching mítoszt, amit le kell rombolnunk?

    1. A coach olyan, mint a mentor vagy a terapeuta

    Bár a „coach”, a „mentor” és a „terapeuta” kifejezéseket a valóságban gyakran szinonimáknak tekintik, egyáltalán nem azonosak. A coaching egyedi szolgáltatás, és elkülönül a terápiától, a tanácsadástól, a mentoringtól és a tréningtől is. A coaching folyamat részvevői megtapasztalhatják annak élményét, hogy:

    • másképp látják majd személyes kihívásaikat és lehetőségeiket,
    • megerősödik gondolkodásuk és döntéshozó képességük,
    • fejlődik személyes hatékonyságuk,
    • nő az önbizalmuk, és
    • közelebb kerülnek munkájuk és életszerepük beteljesítéséhez.

    A coaching olyan szakma, ahol képzett szakemberek dolgoznak ügyfeleikkel együtt konkrét stratégiákon és technikákon. Motiválják ügyfeleik, hogy elérjék kitűzött céljaikat és céljaikat.

    A mentorálás informálisabb. Mivel a coaching célorientált, a coachok kapcsolata az ügyfeleikkel időhöz kötött – általában 6 hónaptól egy évig terjed. A mentor-mentorált kapcsolat azonban nem korlátozódik meghatározott időkeretre.  Bár sok szervezet kínál házon belüli mentorprogramokat, gyakran a vezetőképző program részeként, gyakori, hogy a mentoráltak a szervezetükön kívüli mentorokkal dolgoznak együtt.

    A coaching ülésen a coach több kérdést tesz fel, és jellemzően a coachee sokkal többet beszél.  A mentor-mentorált interakcióban azonban az utóbbinak több kérdése van, mely a mentor szakértelméből, adott területen való jártasságából fakad.

    Népszerű üzleti coaching mítosz, hogy a coaching a terápia vagy tanácsadás egy formája. Ezzel szemben az igazság az, hogy terapeuta olyan szakember, akinek munkája a pszichológiai értékeléssel és támogatással határos, aki orvosi háttérrel is rendelkezik. A terápia a kliens múltjára összpontosít, míg a coaching csak a jelenre tekint, hogy fényesebb jövőt egyengessen. Egy coachnak tisztában kell lennie a coaching korlátaival és olyan esetekben, ahol mentális probléma merül fel, tanácsolnia kell az ügyfélnek, hogy vegye igénybe pszichológus vagy pszichiáter segítségét. Fontos, hogy a coaching korlátait és etikai elveit betartsuk, és szükség esetén más szakembert vonjunk be.

    2. A coach megmondja, mit kell tennie a siker érdekében

    Tévhit, hogy az üzleti coach tanácsot ad az ügyfélnek – mi sem állhatna messzebb a valóságtól. Ehelyett a coach releváns kérdéseket tesz fel, így a folyamat során az ügyfél olyan válaszokat talál, amik segítenek elérni céljait. A coach valójában nagyon is tartózkodik attól, hogy megossza személyes véleményét és ezzel befolyásolja ügyfelét. Igyekszik objektív, elfogultságmentes álláspontot képviselni. Elsősorban facilitátor és nem tanácsadó szerepet játszik. A coaching ugyanakkor az ügyfelet önbizalommal ruházza fel, ami végül a kívánt eredményhez vezethet.

    3. A coachingnak nincs szerepe a karrier meghatározásában

    Épp ellenkezőleg: a coachok fontos szerepet játszanak abban, hogy pozitív hosszú távú változásokat idézzenek elő ügyfeleik életében. Segítik az ügyfelek teljesítményének javítását, teljes potenciáljuk kibontakoztatását és a kívánt célok elérését.

    A Standard Graduate School of Business professzorai még 2013-ban végeztek felmérést a coaching elterjedtségéről a felsővezetők körében, akiknek közel 51 százaléka számolt be arról, hogy a szervezeten kívüli coachoktól kaptak útmutatást.

    4. Az üzleti coachingot csak a felsővezetők vagy a gazdagok engedhetik meg maguknak

    Nagyon gyakori coaching mítosz, hogy a coaching luxus, és nem szükségszerűség.  Jelenleg az üzleti coaching nem kapja meg a megérdemelt elismerést. Ha a coachingban résztvevő anyagi nehézségekkel szembesül, az egyik első dolog, amit tesz, hogy lemondja a coaching üléseit, nem tekinti prioritásnak. A valóságban azonban a coaching katalizátor a dolgok elvégzéséhez és az előrelépéshez.

    üzleti coaching mítoszok és cáfolatuk 02

    Képzeljünk el egy fiatalt, akinek egyetemet kell választania. Össze van zavarodva, nem tudja, mit tanuljon, elveszett a választások között. Valójában nem tudja, mi az álomkarrierje, mire vágyik igazán. Követi szülei tanácsát, és befejezi az egyetemi tanulmányokat. Diplomás, de nem tudja, hová jelentkezzen és mire érdemes összpontosítania önéletrajzának elküldésekor. Talán kap egy ajánlatot, megragadja a lehetőséget, ami várhatóan garantálja pénzügyi függetlenségét. Az elkövetkező 5 évet azzal tölti, hogy váltogatja a munkahelyeit, vagy unatkozik, és utál bejárni a munkahelyére. Rövid időn belül pedig kiég.

    Képzeljünk el egy másik diákot, aki korábban coachingon vett részt. Ennek során felismerte és tudatosította a kémia iránti szenvedélyét. Majd úgy döntött, hogy kémiát tanul, mivel tudta, hogy kiváló lesz benne. Később, az egyetem után újabb egy coaching folyamat során felfedezte a kutatás és a természetes bőrápoló termékek iránti érdeklődését. Ennek tudatában a hallgató keres egy ilyen céget és csatlakozik a kutatási osztályhoz.

    Ma az élet bármely szakaszában, a növekvő versenyképesség, a kiégés, valamint a személyes és szakmai komplexitás mellett a coaching problémamegoldási megközelítését és útmutatását az akadályok leküzdésében alapvetőnek tekinthetjük, nem pedig luxusnak.

    5. A coach rendelkezzen az én szakterületemhez kapcsolódó minden ismerettel

    A jó coachnak nem kell szakértőnek lenni egy szűk szakterületen. A jó coach szakértő az iparágban, és segít karrierje beindításában vagy egy karrierváltásban, függetlenül attól, hogy nem ezen a szakterületen dolgozik. A coach nem tanácsadó, de abban érdekelt, hogy segítse az ügyfelét céljai elérésében.

    6. Csak a küszködő vállalkozásoknak van szükségük coachingra

    Bármely vállalkozás profitálhat a coachingból. A coaching segíthet a vállalkozásoknak pályán maradni és elérni céljait. Segíthet abban, hogy a vállalkozást a következő szintre emelje azzal, hogy biztosítja a sikerhez szükséges eszközöket és stratégiákat. Valójában sok sikeres vállalkozás alkalmaz coachokat, hogy segítsen nekik növekedni és teljes potenciáljukat elérni.

    Kókai Róbert
    tréner & coach

    Kezeld jól a hibrid kihívásokat!

    Töltsd le a legújabb e-könyvünket, amely már kipróbált tippekkel rendelkezik a hibrid csapatban való működésről!